Taekwondo Teknikler

Apkubi Araemakki

Apkubi duruşunda ayaklar omuz genişliğinde açık iki adım uzunluğunda geri adım atılarak başlanır. Önde olan bacağın dizi kırık, arkadaki bacak düz ve gergin. Araemakki bloğunda, El yumruk şeklinde kapalı olacak biçimde kulak hizasından kulağın ters bacağına doğru sert bir şekilde savrulur (Sağ kol ile yapılıyorsa, sol kulaktan sağ bacağın üzerine doğru). Bacağın 1 karış üzerinde bitirilir. Blok yapılan kolun dirseği hafif kırık olur. Diğer el blok yapan el ile aynı anda yumruk içi yukarı bakacak şekilde kemer hizasına çekilir. Bu teknik alt seviyeye yapılan bir bloktur ve amaç kemer altı vuruşları engellemektir.

Apkubi Anmaki

Blok yapacak olan kol omzun arkasından alınarak öne doğru adım atarken, çene hizasının  hafif altına ve yana doğru sert bir şekilde blok yapılır. Bu sırada diğer kol bulunduğu konumdan yumruk içi yukarıya bakacak şekilde kemer hizasına çekilir. Bu teknik orta seviye (kemer ile çene arası) bir bloktur ve amaç orta seviye vuruşları engellemektir.

Apkubi Olgulmakki

Blok yapılan kol vücudun diğer yanında bel bölgesinden yukarıya doğru kılıç çeker gibi fırlatılır. Tekniğin ilk çıkışında avuç içi vücuda bakarken yukarıya çıktıkça bilek döner ve avuç içi yukarı çaprazı gösterir. Diğer kol ise bulunduğu konumdan, avuç içi yukarıya bakacak şekilde kemer hizasına çekilir. Teknik yukarıya çıkarken kollarla “T” harfi çizilir ve tekniğe çıkan el diğer elin dışından yukarıya savrulur. Bu teknik üst seviye (çene ve yukarısı) bir bloktur ve amacı üst seviye vuruşları engellemektedir.